top of page

Results 2023 / 2024

June 2024

Rottnest Running Festival - Marathon

  • Claude Morris 2nd 2.56.36 35-39

  • Manue Hooper-Bue 3rd 3.27.14 40-44

Rottnest Running Festival -

  • Sam Rowe 26th 1.54.48 35-39

Rottnest Running Festival -10km

  • Ella Phelan 2nd 46.03 20-24

 

May 2024

 

Triathlon WA State Series

  • Ella Phelan 5th Open

  • Carrie Anderson 1st 55-59

  • Sarah Nisbet 1st 25-29

  • Clodagh Glynn 2nd 35-39

  • Chris Williams 2nd 30-34

  • Matt Genevieve 2nd 45-49

 

Joondalup 10km

  • Sabrina Ronzitti 9h 1.01.08 25-29

HBF Half Marathon

  • Jess Tidmarsh 144th 1.53.36 20-29

Margret River Ultra

  • Seng Pau Wen 35th 10.24.00 20-39

 

Busselton 100

  • Ella Phelan 5th 4.17.28 OPEN

  • Clodagh Glynn 1st 4.11.17 35-39

  • Sarah Nisbet 1st 4.12.09 25-29

  • Carrie Anderson 1st 4.33.23 55-59

  • Rob Nohreiter 5th 3.48.28 30-34

  • Pete O'Connell 5th 3.55.08 35-39

  • Chris Williams 10th 3.55.31 30-34

  • Matt Pascoe 15th 4.12.23 35-39

  • Matt Genevieve 15th 4.22.39 40-44

  • James Arnott 21st 4.41.21 50-54

  • Jeff Murray 26th 4.28.33 40-44

  • Tom Andrew 29th 4.31.51 40-44

  • Stu Brown 32nd 4.37.54 35-39

  • Tama Mcfater 70th 6.17.42 30-34

Busselton AquaBike

  • Will Rollo 1st 3.00.50 18-29

Busselton Sprint

  • Fran Endersby 6th 1.28.17 35-39

Ironman Australia

  • Marcus Whelband 61st 13.14.15 54-54

 

April 2024

 

Xterra Dunsborough

  • Chris Williams 3rd 3.10.40 30-34 

  • Ben Warger 5th 3.21.33 30-34

 

March 2024

Mullaloo Olympic 

  • Sarah Nisbet 1st 2.11.03 25-29 & Overall

  • Clodagh Glynn 1st 2.13.41 35-39 & 2nd Overall

  • Rob Nohreiter 3rd 2.04.19 30-34

  • Peter Freeman 21st 2.45.39 25-29

Bridges 10k

  • Katya Anderson 1st 40.43 30-34 

Singapore T100

  • Manue Hooper-Bue 3rd 4.48.11 40-44 19th 

Geelong 70.3

  • Marcus Whelband 19th 5.07.16 50-54

 

Coogee Triathlon

  • Carrie Anderson 1st 1.17.29 55-59

  • Chris Williams 3rd 1.05.39 30-34

  • Emma Buchan 5th 1.23.20 14-19

  • Jeff Murray 6th 1.12.42 40-44

  • Matt Genevieve 6th 1.12.47 45-49

  • Tom Andrew 7th 1.14.16 40-44

  • Mike Smith 22nd 1.34.53 50-59

  • Tama Macfater 60th 1.50.20 30-39

Karri Valley Triathlon

  • Clodagh Glynn 1st 3.24.28 35-39

  • Claude Morris 2nd 3.05.48 35-39

  • Pete O’Connell 3rd 3.10.14 35-39

  • Chris Williams 4th 3.06.53 30-34

  • Gordon McDonell 8th 4.06.53 25-29

  • Damien Porter 13th 3.38.06 45-49

Short Course

  • Jess Tidmarsh 2nd 1.21.24 20-29

  • Amy Prosser 11th 1.30.22 30-39

 

Transcape Swim Run

  • Ella Phelan 1st 3.37.34 Mixed Team

  • Rob Buckle 23rd 3.54.18 Male Team

  • Andre Racilan 55th 4.22.49 Male Team

Shoalwater Classic

  • Ben Warger 18th 2.30.24 0verall

  • Jeff Murray 19th 2.30.33 Overall

Joondalup Autumn Classic - State Aquathon Champs

  • Katya Anderson 1st 39.32 30-34 & Overall

  • Stu Brown 1st 42.52 35-39

  • Carrie Anderson 1st 49.05 55-59

  • Matt Genevieve 3rd 49.00 45-49

Mullaloo Mile

  • Stu Brown 2nd 23.20 35-39

 

February 2024

 

Bunbury City Classic

  • Bart Hollemans 1st 2.10.05 50-54

  • Sarah Nisbet 1st 2.18.01 25-29

  • Ella Phelan 1st 2.29.55 20-24

  • Carrie Anderson 1st 2.29.55 55-59

  • Pete O'Connell 2nd 2.12.41 35-39

  • Clodagh Glynn 2nd 2.22.13 35-39

  • Matt Genevieve 3rd 2.19.09 45-49

 

Silver Sands Triathlon

  • Marcus Whelband 4th 1.10.13 50-54

 

Busselton Jetty Swim

  • Katya Anderson 1st 51.51 30-34

  • Tori Gill 3rd 54.31 30-34

  • Ben Warger 19th 58.40 30-34

  • Manue Hooper-Bue 28th 1.00.45 40-44

  • Sarah Anderson 43rd 1.07.42 30-34

  • Jess Tidmarsh 89th 1.21.58 25-29

  • Bart Hollemans 94th 1.11.23 50-54

  • Fran Endersby 131st 1.25.51 35-39

Rockingham Foreshore Sprint Triathlon

  • Sarah Nisbet 1st 1.09.17 25-29 (1st Overall)

  • Ella Phelan 1st 1.10.19 18-24 (2nd Overall)

  • Bart Hollemans 2nd 1.07.03 50-54

  • Matt Genevieve 2nd 1.11.10 45-49

  • Fran Endersby 11th 1.34.51 35-39

  • Mike Smith 16th 1.32.10 50-54

Enticer Triathlon

  • Amy Prosser 1st 38.25 30-39

 

Tasmania 70.3

  • Carrie Anderson 1st 5.30.05 60-64

Brighton Jetty Classic 1500m

  • Marcus Whelband 23rd 31.24 50-59

January 2024

 

Australia Day Triathlon

  • Ella Phelan 1st 1.21.06 20-29 (2nd Overall)

 

West Lakes Triathlon

  • Marcus Whelband 3rd 1.08.47 50-54

Sorrento OWS

  • Tori Gill 22nd 39.51 Overall

Belair Trail Race 21k

  • Marcus Whelband 2nd 1.55.53 50-54

 

December 2023

 

Coastal Quest State Sprint Champs

  • Ella Phelan 4th 1.15.26 OPEN

  • Bart Hollemans 2nd 1.13.07 50-54

  • Matt Genevieve 4th 1.12.17 45-49

  • Andre Racilan 9th 1.23.09 35-39

  • Tom Andrew 12th 1.18.12 40-44

 

Christmas OWS

  • 10km Timy Liu SHiu Cheong 17th 2.56.09 25-34

  • 3.4km Hannah Crowther 7th 1.03.07 35-44

Rockingham OWS 2.5km

  • Tori Gill 3rd 41.51 Open

  • James Christensen 5th 41.19 Open

 

Ironman WA

  • Manue Hooper-Bue 4th 10.24.06 40-44

  • Pete O'Connell 12th 9.17.23 35-39

  • Rob Nohreiter 17th 9.47.21 30-34

  • Claude Morris 35th 9.53.17 35-39

  • Rob Conroy 57th 10.55.20 30-34

WA 70.3

  • Clodagh Glynn 1st 4.44.33 35-39

  • Jess Fitt 2nd 4.37.51 30-34

  • Bart Hollemans 7th 4.50.41 50-54

  • Nadia Strachan 9th 5.41.31 18-24

  • Marcus Whelband 10th 4.53.30 50-54

  • Luke Savy 13th 4.32.55 30-34

  • Matt Genevieve 14th 4.59.34 45-49

  • Jess Tidmarsh 14th 5.27.40 25-29

  • Graeme Bamber 19th 4.49.30 40-44

  • James Arnott 24th 5.19.06 50-54

  • Hannah Crowther 25th 6.03.41 35-39

  • Scott Bedforth 30th 5.33.58 50-54

  • Fran Endersby 42nd 6.48.27 35-39

  • Jeff Murray 44th 5.11.21 40-44

  • Will Rollo 72nd 5.39.40 25-29

  • James Christensen 73rd 5.33.01 30-34

  • Timy Lui Shui Cheong 91st 5.57.01 25-29

  • Sam Price 126th 6.54.02 30-34

November 2023

Melbourne 70.3

  • Carrie Anderson 1st 4.36.48 55-59

  • Ella Phelan 5th 4.31.27 18-24

  • Sean Jermy 13th 4.39.38 50-54

 

Moana Triathlon

  • Marcus Whelband 3rd 1.12.10 50-54

 

Eagle Bay Epic

  • Bart Hollemans 6th 3.37.19 50-59

  • James Arnott 21st 3.50.01 Male Team

Tour of Margret River

  • Mike Smith 55th 6.14.51 J division

 

October 2023

 

Rockingham Spring Triathlon

  • Ryan Baker 37th 2.30.23 Overall

Cape to Cape MTB

  • Jess Fitt 1st 8.40.36 Open

  • Luke Savy 19th 8.02.07 Open

  • Mike Smith 68th 10.57.06 Masters

Kona Ironman World Championship

  • Manue Hooper-Bue 20th 10.30.31 40-44

  • Sarah Nisbet 73rd 11.50.42 25-29

  • Abi Bygrave 90th 11.16.05 30-34

EXSS State Duathlon Champs

  • Bart Hollemans 2nd 1.02.28 50-54

  • Clodagh Glynn 2nd 1.06.09 35-39

  • Matt Genevieve 3rd 1.04.06 45-49

  • Rhea Beddie 4th 1.23.46 45-49

 

​Perth Marathon

  • Sam Rowe 68th 3.41.25 35-39

Half Marathon

  • Pete O’Connell 9th 1.30.46 35-39

  • Andre Racilan 29th 1.41.53 30-34

Tiger Snake Classic

  • Bart Hollemans 1st 2.11.11 50-54

  • Jess Fitt 1st 2.14.06 30-34

  • Ella Phelan 1st 2.16.24 18-24

  • Carrie Anderson 1st 2.30.46 55-59

  • Jess Tidmarsh 3rd 2.40.29 25-29

  • Matt Genevieve 4th 2.17.08 45-49

  • Luke Savy 5th 2.11.34 30-34

  • Hannah Crowther 5th 2.39.18 35-39

  • Tori Gill 5th 2.40.42 30-34

  • Will Rollo 10th 2.30.16 25-29

  • James Arnott 10th 2.34.20 50-54

  • Timy Liu Shiu Cheong 11th 2.33.16 25-29

  • Rob Conroy 25th 2.27.21 30-34

  • James Christensen 33rd 2.41.37 30-34

  • Sam Price 38th 2.56.00 30-34

September 2023

 

Xterra World Championship

  • Bart Hollemans 25th 3.48.21 50-54

Dwellingup 100

  • Mike Smith 51st 8.01.36 55-59

Ironman World Championship - Nice

  • Marcus Whelband 281st 15.32.39 50-54

Armadale Tri Club Duathlon

  • Matt Genevieve 1st 1.06.36 Overall

Women's Classic

  • Katya Anderson 3rd 43.39 30-34

August 2023

70.3 World Championship

  • Sarah Nisbet 84th 5.06.51 25-29

  • Damien Porter 271st 5.00.41 45-50


Lake Argle Adventure Race

  • Ben Warger 4th 4.36.09 Overall

City to Surf

  • Timy Liu Shiu Cheong 18751st 1.05.55 25-29

  • Sam Price 3536th 1.23.23 30-34

Singapore PTO

  • Abi Bygrave 3rd 4.43.02 30-34

 

July 2023

 

Yaberoo 50km 

  • Rob Conroy 16th 5.26.27 Overall

Hills to Henley 30km

  • Marcus Whelband 10th 2.12.12 40-49

Jolly Jumbuck Blue

  • Sarah Anderson 2nd 1.31.47 25-34

  • Rob Nohreiter 22nd 1.56.20 25-34 

 

  •  

bottom of page