top of page

Top Ten Records

Blackfins-Squad-Kerry-Morris.jpg

Female Top 10

Sprint

  1. Kerry Morris 1.03.08

  2. Manue Hooper-Bue 1.05.31

  3. Kerry Morris 1.05.32

  4. Sarah Nisbet 1.05.49

  5. Kate Baker 1.05.52

  6. Kerry Morris 1.06.00

  7. Clodagh Glynn 1.06.09

  8. Becky Lewis 1.06.31

  9. Kerry Morris 1.06.33

  10. Rachael Manera 1.06.54

 

Olympic

  1. Kerry Morris 2.05.17

  2. Kerry Morris 2.07.35

  3. Kate Baker 2.08.21

  4. Sarah NIsbet 2.11.03

  5. Kate Baker 2.13.38

  6. Clodagh Glynn 2.13.41

  7. Jess Fitt 2.14.06

  8. Ella Phelan 2.16.24

  9. Becky Lewis 2.16.38

  10. Ann Brinkamp 2.17.35

 

100

  1. Clodagh Glynn 4.11.17

  2. Sarah Nisbet 4.12.09

  3. Sarag Nisbet 4.15.39

  4. Ella Phelan 4.15.51

  5. Ella Phelan 4.17.28

  6. Abi Bygrave 4.19.03

  7. Clodagh Glynn 4.19.10

  8. Manue Hooper-Bue 4.22.49

  9. Becky Lewis 4.24.58

  10. Abi Bygrave 4.26.28

 

70.3

  1. Kerry Morris 4.23.30

  2. Kate Baker 4.27.35

  3. Kerry Morris 4.28.09

  4. Kate Baker 4.30.40

  5. Kerry Morris 4.36.15

  6. Kerry Morris 4.37.35

  7. Jess Fitt 4.37.51

  8. Kerry Morris 4.39.02

  9. Kerry Morris 4.39.11

  10. Carrie Anderson 4.40.39

 

Ironman

  1. Pene Newitt 9.59.53

  2. Manue Hooper-Bue 10.06.34

  3. Ann Brinkamp 10.11.35

  4. Manue Hooper-Bue 10.15.11

  5. Kate Baker 10.18.32

  6. Abi Bygrave 10.20.54

  7. Manue Hooper-Bue 10.24.06

  8. Ann Brinkamp 10.24.37

  9. Manue Hooper-Bue 10.25.35

  10. Manue Hooper-Bue 10.26.20

1924922_794375710655589_4285242901318558417_n.jpg

Male Top 10

Sprint

  1. Allister Caird 55.03

  2. Brendon Dimmer 57.25

  3. Jeremy Young 58.52

  4. Chris Van Dorssen 59.16

  5. Brendon Dimmer 59.18

  6. Brody Baker 59.19

  7. Brad Wardrope 59.21

  8. David Schmidt 59.28

  9. Chris Van Dorssen 59.28

  10. Patty Apps 59.58

Olympic

  1. Brendon Dimmer 1.58.38

  2. Brad Wardrope 1.59.40

  3. Rob Shannon 2.00.55

  4. Cam Storm 2.01.37

  5. Brendon Dimmer 2.01.52

  6. Brendon Dimmer 2.02.38

  7. Brendon Dimmer 2.02.59

  8. Christian Fässler 2.03.40

  9. Claude Morris 2.03.51

  10. Claude Morris 2.04.36

 

100

  1. Rob Nohreiter 3.48.28

  2. Claude Morris 3.51.36

  3. Claude Morris 3.52.51

  4. Pete O'Connell 3.55.08

  5. Chris Williams 3.55.31

  6. Bart Hollemans 3.55.52

  7. Ron Nohreiter 4.02.15

  8. Bart Hollemans 4.10.40

  9. Mike Brodigan 4.10.09

  10. Matt Pascoe 4.12.23

 

70.3

  1. Brendon Dimmer 4.05.30

  2. Brendon Dimmer 4.07.24

  3. Brendon Dimmer 4.08.55

  4. Allister Caird 4.10.10

  5. Mike Musk 4.10.32

  6. Andrew Walker 4.11.12

  7. Rob Shannon 4.11.13

  8. Rob Pouw 4.11.47

  9. Rob Pouw 4.11.47

  10. Andrew Walker 4.11.51

 

Ironman

  1. Allister Caird 8.45.29

  2. Christian Fässler 8.54.49

  3. David Schmidt 9.00.56

  4. Allister Caird 9.08.26

  5. Mike Musk 9.09.33

  6. Max Piirto 9.10.14

  7. Brendon Dimmer 9.11.37

  8. Cam Storm 9.11.49

  9. Rob Taylor 9.16.01

  10. Pete O'Connell 9.17.23

10405318_10205067635558360_3043306625208

Ironman Wins

Manue Hooper-Bue 35-39 Cairns 2022

Doug Robertson 60-64 IMWA 2021

Carrie Anderson 55-59 IMWA 2021

Manue Hooper-Bue 30-34 IMWA 2016

Christian Fässler25-29 IMWA 2016

Lorraine Glynn 25-29 Galway 2016

Lee-Anne Flugel 35-39 Cairns 2016

Kate Vernon 18-24 IMWA 2015

Alan Bone 18-24 IMAUS 2015

Pene Newitt 35-39 IMWA 2014

Allister Caird 25-29 IMWA 2014

Rob Taylor 18-24 IMWA 2013

cairns.jpg

Ironman Podiums

Abi Bygrave 25-29 IMWA 2022

Abi Bygrave 25-29 IMWA 2021

Manue Hooper-Bue 35-39 IMWA 2021

Doug Robertson 60-64 IMWA 2019

Max Piirto 25-29 IMWA 2019

Manue Hooper-Bue 35-39 IMWA 2019

Ann Brinkamp 35-39 Roth 2019

Doug Robertson 60-64 IMNZ 2019

Ann Brinkamp 35-39 IMNZ 2019

Alan Hartley 60-64 IMNZ 2018

John Loughnane 35-39 Galway 2016

Clodagh Glynn 25-29 Cairns 2016

Manue Hooper-Bue 30-34 Cairns 2016

Clodagh Glynn 25-29 IMWA 2015

Doug Robertson 55-59 IMWA 2015

Mike Musk 40-44 IMNZ 2014

Clodagh Glynn 25-29 IMWA 2014

Chris VanDorssen 40-44 IMWA 2014

10405318_10205067635558360_3043306625208

70.3 / 100 Wins

Clodagh Glynn 35-39 Busselton 2024

Sarah Nisbet 25-29 Busselton 2024

Carrie Anderson 55-59 Busselton 2024

Carrie Anderson 60-64 Tasmanian 2024

Clodagh Glynn 35-39 WA 2023

Carrie Anderson 55-59 Melbourne 2023

Ella Phelan 18-24 Busselton 2023

Carrie Anderson 55-59 Busselton 2023

Carrie Anderson 55-59 Tasmania 2023

Bart Hollemans 45-49 Busselton 2022

Doug Robertson 60-64 Busselton 2022

Carrie Anderson 55-59 Busselton 2022

Bart Hollemans 45-49 WA 2021

Carrie Anderson 55-59 Busselton 2021

Carrie Anderson 55-59 Busselton 2020

Rob Pouw 35-39 WA 2019

Carrie Anderson 55-59 WA 2019

Doug Robertson 60-64 Busselton 2019

Carrie Anderson 55-59 Busselton 2019

Deb Kempe 60-64 Busselton 2019

Darryl Worthington 50-54 New Zealand 2019

Alan Hartley 60-64 WA 2018

Carrie Anderson 50-54 WA 2018

Cam Storm 35-39 Langkawi 2018

Alan Hartley 60-64 Busselton 2018

Carrie Anderson 50-54 Busselton 2018

Brendon Clark 30-39 Bunbury 2018

Alan Hartley 60-64 WA 2017

Carrie Anderson 50-54 WA 2017

Rob Shannon 35-39 Langkawi 2017

Kate Baker 25-29 Philippines 2017

Carrie Anderson 50-54 Busselton 2017

Kate Baker 25-29 Husskisson 2017

Kerry Morris 25-29 Geelong 2017

Rob Shannon 35-39 WA 2016

Carrie Anderson 50-54 WA 2016

Kerry Morris 25-29 Thailand 2016

Kerry Morris Open Rottnest 2016

Carrie Anderson 50-54 Busselton 2016

Oscar Booth 30-34 Subic Bay 2016

Brendan Dimmer 25-29 Mandurah 2015

Mike Musk 40-44 Mandurah 2015

Carrie Anderson 50-54 Mandurah 2015

Anne Musk 40-44 Mandurah 2015

Kate Baker Open Rottnest 2015

Clodagh Glynn 20-29 Rottnest 2015

Alan Bone 18-24 Bintan 2015

Kate Baker 18-24 Cairns 2015

Deb Kempe 55-59 Busselton 2015

Deb Kempe 55-59 Geelong 2015

Andrew Walker 40-44 Mandurah 2014

Kevin McEwan 25-29 Mandurah 2014

Kerry Morris 25-29 Mandurah 2014

Carrie Anderson 50-54 Mandurah 2014

Carrie Anderson 50-54 World Champs 2014

Kate Baker 18-24 Putrajaya 2014

Carrie Anderson 45-49 Geelong 2014

Deb Kempe 50-54 Busselton 2013

Carrie Anderson 45-49 Busselton 2013

Shelley Krikbright 30-34 Albany 2013 Deb Kempe 50-54 Mandurah 2012

cairns.jpg

70.3 / 100 Podiums

Manue Hooper-Bue 40-44 Singapore 2023

Jess Fitt 30-34 WA 2023

Sarah Nisbet 25-29 Busselton 2023

Abi Bygrave 25-29 Busselton 2023

Andrea Hopkins 45-49 Busselton 2023

Ella Phelan 18-24 WA 2022

Clodagh Glynn 30-34 Busselton 2022

Manue Hooper-Bue 35-39 Busselton 2022

Becky Lewis 40-44 Busselton 2022

Abi Bygrave 25-29 Busselton 2022

Sarah Nisbet 25-29 Busselton 2022

Claude Morris 30-34 WA 2021

Bart Hollemans 45-40 Busselton 2021

Doug Robertson 60-64 Busselton 2021

Brendon Dimmer 35-39 Busselton 2021

Manue Hooper-Bue 35-39 Busselton 2020

Clodagh Glynn 30-34 Busselton 2020

Rob Pouw 35-39 Busselton 2020

Tom Monkhouse 25-29 Busselton 2020

Doug Robertson 60-64 Busselton 2020

Rachael Dodds 25-29 Busselton 2020

Becky Lewis 40-44 Busselton 20202

Abi Bygrave 25-29 Busselton 2020

Ian Mossenson 65-69 Busselton 2020

Clodagh Glynn 30-34 WA 2019

Emily Sierakowski 40-44 WA 2019

Stu King 60-64 WA 2019

Doug Robertson 60-64 Cairns 2019

Brendon Dimmer 30-34 Busselton 2019

Ann Brinkamp 35-39 Busselton 2019

Russell Bolton 40-44 Busselton 2019

Doug Robertson 55-59 WA 2018

Rob Pouw 30-34 WA 2018

Lee Jackson 50-54 WA 2018

Rob Pouw 30-34 Langkawi 2018

Russel Bolton 25-29 Langkawi 2018

Lee Jackson 50-54 Busselton 2018

Jos Smith 35-39 Busselton 2018

Jos Smith 35-39 New Zealand 2018

Shane Matthews 30-39 Bunbury 2018

Lee Jackson 45-49 WA 2017

Cam Storm 35-39 Langkawi 2017

Mike Gee 35-39 Langkawi 2017

Christian Fasseler 25-29 Breisgua 2017

Kerry Morris Pro Philippines 2017

Kate Baker 25-29 Busselton 2017

Lee Jackson 45-49 Busselton 22017

Kate Baker 25-29 WA 2016

Carrie Anderson 50-54 World Champs 2016

Kate Baker 25-29 Cairns 2016

Sean Jermy 45-49 Busselton 2016

Ann Brinkamp 30-34 Putrajaya 2016

Lee-Anne Flugel 35-39 Mandurah 2015

Carrie Anderson 50-54 World Champs 2015

Brad Wardrope 40-44 Busselton 2015

Mike Musk 40-44 Albany 2015

Jeremy Young 30-34 Albany 2015

Brad Wardrope 35-39 Albany 2015

Anne Musk 35-39 Albany 2015

Ruth Metcalf 50-54 Albany 2015

Claude Morris 25-29 Albany 2015

Pene Newitt 35-39 Mandurah 2014

Carrie Anderson 45-49 Busselton 2014

Kate Baker 18-24 Busselton 2014

Becky Lewis 30-34 Mandurah 2013

Rob Taylor 18-24 Mandurah 2013

Tessa Garside 25-29 Austin 2013

Pene Newitt 30-34 Albany 2012

Cam Storm 30-34 Albany 2012

Mike Musk 35-39 Albany 2012

Nicole Annson 30-34 Mandurah 2012

1924922_794375710655589_4285242901318558

Fastest Kona Times

  1. Allister Caird 9.08.26

  2. Christian Fässler 9.22.00

  3. Rob Shannon 9.35.52

  4. Scott Zanevra 9.38.41

  5. Andrew Walker 9.42.48 

  6. Oskar Booth 9.43.37

  7. Cam Storm 9.51.32

  8. Mike Musk 9.53.10

  9. Rob Taylor 9.59.20

  1. Manue Hooper-Bue 10.30.31

  2. Kate Vernon 10.41.55

  3. Manue Hooper-Bue 10.53.35

  4. Manue Hooper-Bue 10.53.59

  5. Manue Hooper-Bue 10.58.03

  6. Abi Bygrave 11.16.05

  7. Carrie Anderson 11.18.02

  8. Lee-Anne Flugel 11.24.57

  9. Sarah Nisbet 11.50.42

bottom of page