Results 2020 / 2021

February 2021

 

ATTA Gidge A 39km

  • Abi Bygrave 1st 1.14.49 18-29

  • Ty Campbell 2nd 1.15.53 Junior

  • Callum Franey 3rd 1.07.00 18-29

  • Pete O'Connell 4th 1.01.11 30-39

  • Jeff Murray 5th 1.06.28 30-39

  • Graeme Bamber 8th 1.01.40 40-49

 

EXSS Xtri

  • Brendon Dimmer 1st Overall


Rockingham Club Sprint

  • Geoff Resier 37th 1.16.46 Overall

 

Busselton Jetty Swim

  • Katya Anderson 2nd 52.23 30-34

  • Suzy Hall 12th 58.31 45-49

  • Rob Pouw 14th 57.21 35-39

  • Brittany Cherry 20th 1.01.33 25-29

January 2021

 

Foreshore Triathlon

  • Brendon Dimmer 1st 29.14 30-34

  • Damien Porter 1st 34.20 45-49

  • Rachael Dodds 1st 35.46 30-34

  • Carrie Anderson 1st 37.37 55-59

  • Suzie Hall 1st 38.02 45-49

  • Sarah Nisbet 1st 38.13 25-29

  • Doug Robertson 2nd 35.57 60-64

  • Claude Morris 3rd 31.26 30-34

  • Clodagh Glynn 3rd 36.53 30-34

  • Becky Lewis 3rd 37.11 40-44

  • Eva Czislowski 3rd 13.48 14-15

  • Ty Campbell 5th 34.14 16-19

  • Justin Palmer 5th 34.38 50-54

  • Jacob Palmer 5th 12.53 14-15

  • Mat Myers 6th 36.58 14-15

  • Remy Patterson 7th 16.01 12-13

  • Patty Apps 8th 35.31 35-39

  • Tom Andrew 9th 37.40 40-44

  • Paul Doyle 11th 36.33 35-39

  • Callum Franey 11th 40.13 25-29

  • Matt Genevieve 12th 38.13 40-44

  • James Arnott 16th 40.46 45-49

  • Geoff Reiser 26th 43.53 45-49

The Goose Sprint Bunbury Tri Club

  • Jacob Palmer 8th 1.08.43 Overall

  • Justin Palmer 9th 1.09.23 Overall

Qi Gong Perth Trail Series

  • Brendon Dimmer 1st 56.44 Overall - Course Record

Interclubs

  • Damien Porter 2nd 1.07.16 45-49

  • Jacob Palmer 2nd 1.12.07 14-15

  • Suzi Hall 4th 1.17.53 45-49

  • Justin Palmer 9th 1.10.57 50-54

  • Matt Genevieve 19th 1.12.53 45-49

December 2020
 

New Years Eve 8km

  • Damien Porter 23rd 32.09 overall

  • Carrie Anderson 67th 36.08

  • Rachael Dodds 83rd 37.10

  • Suzi Hall 88th 37.23 

Exceed Super Sprint 2

  • Brendon Dimmer 1st 25-34

  • Damien Porter 2nd 45-54

  • Claude Morris 3rd 25-34

  • Suzi Hall 3rd 45-54

  • Rob Pouw 4th 35-44

  • Ty Campbell 4th 16-24

  • Jacob Palmer 4th 14-15

  • Justin Palmer 5th 45-54

  • Eva Czislowski 6th 14-15

  • Matt Pascoe 8th 25-34

  • Andre Faria 10th 25-34

Rockingham Club Race

  • Brendon Dimmer 1st 40.29 OPEN

Nodes Quest

  • Cam Storm 1st 31.41 35-39

  • Tom Andrew 1st 35.47 40-44

  • Luke Bourke 1st 16.24 12-15

November 2020

Left Bank Sprint

  • Luke Bourke 1st 42.13 16-29

  • Jacob Palmer 1.02.25 14-19

  • Eva Czislowski 1st 1.04.00 14-19

  • Abi Bygrave 1st 1.07.11 20-29

  • Justin Palmer 2nd 1.01.27 50-59

  • Callum Franey 4th 1.03.03 20-29

  • Peter Kroeger 6th 1.06.14 20-29

  • Tom Andrew 7th 1.02.11 40-49

  • Dave Wingate 9th 1.02.47 40-49

  • Matt Pascoe 10th 1.05.21 30-39

  • Geoff Reiser 19th 1.11.00 40-49

Exceed Super Sprint R1

  • Luke Bourke 1st Youth B

  • Damien Porter 2nd 45-54

  • Eva Czislowski 3rd Youth A

  • Cam Storm 3rd 34-44

  • Ty Campbell 4th 16-24

  • Justin Palmer 4th 45-54

  • Jeff Murray 6th 35-44

  • Jacob Palmer Youth A

Rockingham Tri Club Spring Race

  • Tom Andrew 9th 2.03.11 Overall Long Course

  • Jacob Palmer 6th 1.01.21 Overall Short Course

  • Justin Palmer 7th 1.01.38 Overall Short Course

Fremantle Running Festival 10km

  • Carrie Anderson 1st 43.36 55-59

  • Katya Anderson 5th 43.14 30-34

  • Geoff Reiser 8th 46.46 45-49

Tour of Margret River

The Mighty King KOM Race Machine 5th 14.30.39 C Grade

  • Pete O'Connell

Lakes Bikes Flogs 9th 14.35.42 C Grade

  • Mat Myers

  • Graeme Bamber 

  • Claude Morris

Lakes Bikes Da Gents 8th 16.08.40 H Grade

  • Tony Baker

  • James Arnott

  • Scott Bedforth

  • Luke Savy

The Mighty King KOM Handmaids 4th 16.36.47 A grade

  • Clodagh Glynn

Lakes Bikes Ladettes 7th 16.49.46 A grade

  • Becky Lewis 

Eagle Bay Adventure Race

  • Brendon Dimmer 2nd 4.09.07 OPEN

Kewdale Criterium

  • Rob Pouw 12th B grade

  • Patty Apps 21st B grade

All Schools Triathlon

  • Luke Bourke 1st 34.50 Junior

  • Ty Campbell 4th 1.04.58 Senior

  • Eva Czislowski 4th 57.22 Intermediate

  • Jacob Palmer 6th 57.07 Intermediate

Mullaloo Olympic

  • Becky Lewis 1st 2.26.07 OPEN

  • Claude Morris 1st 2.04.19 30-34

  • Doug Robertson 1st 2.20.09 60-64

  • Sarah Nisbet 1st 2.35.40 25-29

  • Scott Bedforth 3rd 2.16.58 45-49

  • Mike Smith 19th 2.56.03 45-49

Mullaloo Sprint

  • Cam Storm 1st 1.10.33 35-39

  • Justin Palmer 1st 1.14.05 50-54

  • Jacob Palmer 1st 1.15.53 14-15

  • Andre Faria 10th 1.29.58 30-34

October 2020

Busselton 70.3

  • Carrie Anderson 1st 4.55.39 55-59

  • Manue Hooper-Bue 4.45.39 35-39

  • Clodagh Glynn 2nd 4.52.41 30-34

  • Rob Pouw 3rd 4.11.47 35-39

  • Tom Monkhouse 3rd 4.35.19 25-29

  • Doug Robertson 4.50.49 60-64

  • Rachael Dodds 3rd 4.53.38 30-34

  • Becky Lewis 3rd 5.12.02 4044

  • Abi Bygrave 3rd 5.17.14 25-29

  • Ian Mossenson 3rd 6.00.34 65-69

  • Damien Porter 4th 4.40.08 45-49

  • Claude Morris 5th 4.19.10 30-34

  • Luke Savy 5th 4.36.58 25-29

  • Sarah Nisbet 5th 5.33.53 25-29

  • Brendon Dimmer 7th 4.22.06 30-34

  • John Newman 8th 4.45.50 25-29

  • Emma Lindley 8th 5.23.12 30-34

  • Shane Matthews 14th 4.27.06 30-34

  • Patty Apps 15th 4.34.12 35-39

  • Peter Kroeger 17th 4.58.14 25-29

  • Matt Genevieve 19th 4.43.11 40-44

  • James Arnott 19th 5.07.38 45-49

  • Jeff Murray 21st 4.44.25 35-39

  • Scott Bedforth 24th 5.14.03 45-49

  • Callum Franey 27th 5.13.33 25-29

  • Tony Baker 27th 5.14.33 45-49

  • James Carter 34th 5.48.58 50-54

  • Tom Andrew 42nd 5.10.56 40-44

  • Mike Smith 52nd 5.48.58 50-54

2M Sorrento SLSC Swim

  • Katya Anderson 12th 33.26

  • Brendon Dimmer 19th 33.52

  • Rachael Dodds 22nd 34.40

  • John Newman 27th 35.24

  • Manue Hooper-Bue 30th 35.49

  • Jeff Murray 38th 37.02

  • Sarah Nisbet 39th 37.04

  • Luke Savy 42nd 37.10

  • James Carter 46th 37.21

  • Scott Bedforth 48th 37.25

  • Rob Pouw 52nd 37.36

  • Patty Apps 58th 38.22

  • Becky Lewis 62nd 38.31

  • Tom Monkhouse 76th 39.26

  • Tom Andrew 83rd 40.03

  • Carrie Anderson 87th 40.52

  • Clodagh Glynn 89th 41.07

  • Abi Bygrave 96th 42.02

  • James Arnott 98th 42.11

  • Claude Morris 103rd 42.43

  • Tony Baker 106th 42.54

  • Matt Genevieve 107th 42.56

  • Emma Lindley 108th 42.59

  • Peter Kroeger 110th 43.42

  • Callum Franey 128th 46.34

  • Ian Mossenson 130th 46.58

  • Michael Smith 148th 54.59

Exceed Winter Duathlon R3 State Championship

  • Becky Lewis 1st 1.12.56 40-44

  • Suzi Hall 3rd 1.22.41 45-49

  • Graeme Bamber 4th 1.02.32 40-44

  • Matt Genevieve 5th 1.04.12 40-44

  • Mat Myers 6th 1.06.18 45-49

Short Course

  • Luke Bourke 1st 35.43 12-13

  • Eva Czislowski 3rd 37.56 14-15

September 2020

Exceed Winter Duathlon R2

  • Matt Genevieve 2nd 1.09.44 40-49

  • Callum Franey 2nd 1.11.49 20-29

Bridges 10km

  • Carrie Anderson 2nd 44.13 55-59

  • Justin Palmer 14th 44.32 50-54

  • Katya Anderson 16th 44.23 30-39

  • Rob Pouw 18th 36.12 30-39

Bridges 5km

  • Jacob Palmer 9th 19.42 Under 16

 

August 2020

Exceed Winter Duathlon R1

  • Claude Morris 6th 1.01.03 OPEN

  • Luke Bourke 1st 33.17 12-16

  • Matt Genevieve 2nd 1.05.37 40-49

  • Mat Myers 3rd 1.07.44 40-49

  • Ty Campbell 3rd 1.08.43 16-19

  • Shane Matthews 4th 1.05.14 30-39

Perth Half Marathon

  • Emma Lindley 27th 1.33.39 

  • Clodagh Glynn 34th 1.34.42 

  • Claude Morris 46th 1.18.06 

  • Tom Monkhouse 49th 1.18.58 

  • Shane Matthews 104 1.25.42

ATTA 40km

  • Matt Geneiveve 1st 1.00.27 40-49

  • James Arnott 2nd 1.02.37 40-49

 

July 2020

ATTA 40km​

  • Matt Genevieve 1st 1.01.55 40-49

June 2020

ATTA 40KM TT

  • James Arnott 2nd 1.03.17 40-49

  • Black Instagram Icon

© 2018 Pursuit Coaching

Perth, Western Australia

mike@pursuitcoaching.com.au

0403 947 319