Results 2017 / 2018

June 2018

Triathlon WA State Series

  • Rob Pouw 1st 30-34

  • Carrie Anderson 1st 50-54

  • Darryl Worthington 2nd 50-54

  • Ann Brinkamp 2nd 30-34

  • Alan Hartley 2nd 60-64

  • Lee Jackson 3rd 45-49

HBF Run for a Reason

  • Emma Lindley 6th 1.34.31 20-29

Cairns Ironman

  • Shane Matthews 37th 10.58.48 30-34

Cairns 70.3

  • Manue Hooper-Bue 4th 5.14.35 35-39

  • Doug Robertson 5th 5.05.09 55-59

  • Scott Bedforth 24th 5.16.12 45-49

May 2018

King of the Mountain

  • Carrie Anderson 2nd 1.16.37 Overall

UltraMan Australia

  • Ann Brinkamp 1st 24.12.53 Overall

Busselton 70.3

  • Alan Hartley 1st 4.28.24 60-64

  • Carrie Anderson 1st 4.34.20 50-54

  • Lee Jackson 2nd 4.13.46 50-54

  • Jos Smith 3rd 4.36.52 35-39

  • Brendon Dimmer 5th 4.02.07 30-34

  • Doug Robertson 5th 4.33.27 55-59

  • Brendon Clark 6th 4.12.51 35-39

  • Rob Pouw 7th 4.03.32 30-34

  • Patty Apps 10th 4.12.42 30-34

  • Paul Doyle 15th 4.20.12 35-39

  • Emma Lindley 15th 5.04.14 30-34

  • Stu King 16th 5.00.26 55-59

  • Graeme Bamber 17th 4.25.49 35-39

  • Mat Myers 20th 4.33.14 45-49

  • Shane Matthews 24th 4.25.49 30-34

  • Ciaran Kelly 28th 4.37.27 40-44

  • Damien Porter 35th 4.43.08 40-44

  • Tony Baker 67th 5.09.33 45-49

  • Stu Brown 78th 5.06.46 30-34

  • Mike Smith 80th 5.25.06 45-49

  • Ash Saligari 104th 5.38.41 30-34

April 2018

 Watermans to the Wall

  • Russell Boulton 9th 42.27

  • Alan Hartley 41st 48.58

  • Rob Pouw 45th 49.26

Ironman Texas

  • David Schmidt 14th 9.00.56 30-34

X Adventure Triathlon

  • Steve Reid 3rd 2.59.27 35-39

  • Darryl Worthington 7th 3.44.00 50-54

  • James Carter 10th 3.27.42 45-49

  • Tony Baker 12th 3.35.57 45-49

  • Mike Smith 20th 4.26.16 45-49

Tri Series results

  • Rob Pouw 1st 30-34

  • Ann Brinkamp 1st 30-34

  • Rachael Dodds 1st 25-29

  • Lee Jackson 2nd 45-49

  • Patty Apps 3rd 30-34

  • Carrie Anderson 3rd 50-54

Hillarys Classic

  • Manue Hooper-Bue 1st 1.39.07 30-34

  • Patty Apps 2nd 1.29.20 30-34

  • Rachael Dodds 2nd 1.37.08 25-29

  • Clodagh Glynn 2nd 1.40.12 30-34

  • Lee Jackson 4th 1.30.34 45-49

  • Darryl Worthington 6th 1.40.20 50-54

  • Russell Boulton 7th 1.32.56 35-39

  • Dave Wingate 8th 1.37.26 35-39

  • Paul Doyle 9th 1.37.23 30-34

  • Greg McVicker 4th 27.02 14-15 Enticer

Coogee Triathlon Sprint

  • Greg McVicker 4th 21.02.50 Overall

Coogee Triathlon Olympic

  • Ash Salgari 27th 2.40.11 30-39

St Kilda Olympic Distance

  • Carrie Anderson 2nd 2.23.56 50-54

  • Dave Wingate 34th 2.25.01 35-39

 

March 2018

Bunbury State Olympic Distance Champs

  • Rob Pouw 1st 1.39.35 30-34

  • Carrie Anderson 1st 1.54.28 50-54

  • Alan Hartley 2nd 1.49.18 60-64

  • Darryl Worthington 2nd 1.50.14 50-54

  • Rachael Dodds 2nd 1.51.42 25-29

  • Lee Jackson 3rd 1.41.44 45-49

  • Doug Robertson 3rd 1.52.56 55-59

  • Graeme Bamber 5th 1.43.07 35-39

  • Shane Matthews 5th 1.47.33 30-34

  • Jos Smith 5th 1.56.37 35-39

  • Emma Lindley 5th 2.04.31 25-29

  • Stu King 8th 1.57.12 55-59

  • Scott Bedforth 9th 1.47.06 45-49

  • Mat Myers 10th 1.47.40 45-49

Mullaloo Olympic

  • Brendon Clark 5th 2.09.47 35-39

  • Steve Reid 7th 2.10.57 35-39

  • Tony Baker 10th 2.27.55 45-49

  • James Carter 11th 2.28.15 45-49

  • Stu Brown 17th 2.23.36 30-34

  • Mike Smith 18th 2.42.27 45-49

Karri Valley Triathlon

  • Ann Brinkamp 1st  3.19.16 30-34

  • Clodagh Glynn 3rd 3.28.50 30-34

  • Damien Porter 4th 3.24.15 40-44

  • Graeme Bamber 7th 3.11.45 35-39

  • Belinda McKay 8th 4.26.37 45-49

  • Ciaran Kelly 11th 3.26.48 35-39

Short Course

  • Jess Murdock 6th 1.32.29 30-39

Woolongong Olympic

  • Mat Myers 15th 2.18.46 45-49

Mooloolaba Triathlon

  • Racahel Dodds 11th 2.18.146 25-29

Shoalwater Olympic

  • Carrie Anderson 7th 2.20.48 Overall

  • Mike Smith 68th 2.35.55 Overall

Women's Triathlon

  • Manue Hooper-Bue 3rd 1.21.06 30-34

Ironman NZ

  • Alan Hartley 2nd 10.54.22 60-64

  • Rob Shannon 8th 9.50.25 35-39

  • Adam Greenwood 37th 11.04.17 40-44

NZ 70.3

  • Jos Smith 2nd 5.04.30 35-39

  • Rob Pouw 4th 4.39.59 30-34

  • Stu King 6th 5.22.56 55-59

  • Chris Perrey 19th 6.00.29 45-49

 

Febuary 2018

Champion Lakes WA Tri Series

  • Ann Brinkamp 1st 1.09.22 30-34

  • Rob Pouw 2nd 1.04.44 30-34

  • Marcus 4th 1.09.50 40-44

  • Lee Jackson 5th 1.06.26 45-49

  • Rachael Dodds 5th 1.10.55 25-29

  • Mat Myers 6th 1.08.55 45-49

  • Graeme Bamber 7th 1.08.44 35-39

  • Emma Lindley 8th 1.21.11 25-29

  • Mike Smith 17th 1.23.41 45-49

  • Ash Salgari 18th 1.20.31 30-34

Geelong 70.3

  • Belinda McKay 18th 6.34.33 45-49

  • Scott Bedforth 23rd 5.04.01 45-49

  • Damien Porter 34th 5.02.37 40-44

Perth Trail Series

  • Brendon Dimmer 2nd 1.00.05 Overall

  • Marcus Whelband 5th 1.17.12 35-44

Busselton Jetty Swim

  • Alan Hartley 6th 1.01.03 60-64

  • Kirsten Hill 16th 1.01.24 40-44

  • Damien Porter 17th 57.10 40-44

  • Stuart Brown 21st 57.06 30-34

  • Ann Brinkamp 22nd 1.03.49 30-34

  • Stuart King 42nd 1.06.26 55-59

  • Carrie Anderson 52nd 1.14.21 50-54

  • Jess Murdock 59th 1.14.00 30-34

  • Ciaran Kelly 68th 1.12.32 35-39

Busselton Half Marathon

  • Alan Hartley 2nd 1.32.56 60-69

  • Stuart King 28th 1.46.52 50-59

Bunbury Sufferfest

  • Brendon Clark 1st 4.31.24 30-39

  • Shane Matthews 3rd 4.48.52 30-39

January 2018

Sorrento Open Water Swim Series

  • 10km Ann Brinkamp 3.29.35 14th 18-34

  • 2.5km Stuart Brown 43.16 7th 18-34

  • 2.5km Rachael Dodds 44.21 5th 18-34

  • 2.5km Kate Vernon 52.06 29th 18-34

  • 2.5km Petra Glennie 54.01 21st 35-49

  • 2.5km Clodagh Glynn 56.44 51st 18-34

  • 2.5km Ash Salgari 1.04.54 50th 18-34

Snakes n Ladder Perth Trail Series

  • Brendon Dimmer 1st 1.11.13 Overall

  • Marcus Whelband 4th 1.35.08 35-44

Houston Marathon

  • David Schmidt 2.59.30

Rockingham Sprint

  • Ann Brinkamp 1st 1.07.28 30-34

  • Rob Pouw 2nd 1.02.36 30-34

  • Alan Hartley 2nd 1.08.32 60-64

  • Rachael Dodds 2nd 1.08.51 25-29

  • Carrie Anderson 2nd 1.11.31 50-54

  • Patty Apps 4th 1.03.40 30-34

  • Lee Jackson 4th 1.05.48 45-49

  • Jos Smith 4th 1.11.04 35-39

  • Darryl Worthington 5th 1.05.19 50-54

  • Mat Myers 5th 1.06.37 45-49

  • Alex Cargo 8th 1.15.52 30-34

  • Damien Porter 9th 1.08.17 40-44

  • Kirsten Hill 9th 1.17.09 40-44

  • Graeme Bamber 10th 1.08.29 35-39

  • Dave Wingate 12th 1.09.19 35-39

  • Marcus Whelband 15th 1.12.53 40-44

  • Ciaran Kelly 17th 1.13.19 35-39

  • Chris Perrey 20th 1.16.35 45-49

  • Stuey Brown 22nd 1.12.07 30-34

  • Belinda McKay 24th 1.39.36 45-49

Wallygrunta Perth Trail Series

  • Brendon Dimmer 1st 56.30 Overall

December 2017

WAMC New Years Eve Run

  • Rob Pouw 8th 29.15 Overall

State Sprint Triathlon Champs - Hillarys

  • Lee Jackson 1st 1.02.25 45-49

  • Ann Brinkamp 1st 1.08.30 30-34

  • Carrie Anderson 1st 1.10.36 50-54

  • Rob Pouw 2nd 1.01.04 30-34

  • Alan Hartley 2nd 1.11.52 60-64

  • Darryl Worthington 3rd 1.06.49 50-54

  • Rachael Dodds 3rd 1.13.33 25-29

  • Patty Apps 4th 1.02.55 30-34

  • Greg McVicker 4th 1.08.10 14-15

  • Clodagh Glynn 4th 1.13.22 30-34

  • Pete O'Connell 5th 1.03.51 30-34

  • Graeme Bamber 6th 1.04.03 35-39

  • Kirsten Hill 6th 1.14.15 40-44

  • Mat Myers 7th 1.05.05 45-49

  • Damien Porter 11th 1.07.10 40-44

  • Jos Smith 11th 1.14.29 35-39

  • Daniel O'Leary 15th 1.08.23 30-34

  • Dave Wingate 16th 1.08.13 35-39

  • Ciaran Kelly 20th 1.11.27 35-39

  • Mike Smith 21st 1.14.41 45-49

  • Stuey Brown 30th 1.17.30 30-34

Taupo 70.3

  • Scott Bedforth 24th 5.00.16 45-49

Ironman WA

  • Brendon Clark 10th 5.57.38 30-34

  • Jess Murdock 28th 12.08.07 30-34

  • Dympna Forte 29th 11.48.21 35-39

  • Adam Greenwood 32nd 10.05.43 35-39

  • Ger O'Donovan 54th 10.45.39 30-34

  • Ash Salgari 93rd 13.06.09 30-34

  • Mike Smith 132nd 12.14.21 45-49

WA 70.3

  • Alan Hartley 1st 4.10.53 60-64

  • Carrie Anderson 1st 4.17.08 50-54 1st Overall

  • Lee Jackson 2nd 3.57.25 45-49

  • Graeme Bamber 4th 4.03.47 35-39

  • Mat Myers 6th 4.11.29 45-49

  • Ciaran Kelly 22nd 4.43.23 35-39

  • Chris Perrey 28th 5.00.56 45-49

November 2017

Mandurah Interclubs

  • Alan Hartley 1st 1.09.43 60-64

Thailand 70.3

  • Kirsten Hill 7th 5.34.44 40-44

  • Daniel O'Leary 44th 5.27.54 30-34

Power Station Triathlon

  • James Carter 4th 1.11.17 40-49

  • Greg McVicker 1st 1.09.43 14-19

Langkawi 70.3

  • Rob Shannon 1st 4.32.57 35-39 (1st overall)

  • Cam Storm 2nd 4.32.58 35-39 (2nd overall)

  • Mike Gee 3rd 4.42.21 35-39 (5th overall)

Rottnest Olyfest

  • Brendon Clark 3rd 1.46.20 30-39

Sydney Sprint

  • Jos Smith 10th 1.18.21 35-39

Noosa Triathlon

  • Rob Pouw 11th 2.11.24 30-34

Exceed Super Sprint

  • Cam Storm 2nd

  • Darryl Worthington 2nd

  • Pete O'Connell 3rd

  • Mat Myers 5th

  • Mike Gee 6th

  • Stuey Brown 6th

Cottesloe Open Water 2.5km

  • Alex Cargo 9th 54.38 18-34

  • Ann Brinkamp 11th 55.04 18-34

  • Ciaran Kelly 31st 1.00.35 35-49

October 2017

Rottnest Marathon

  • Kate Vernon 1st 3.01.38 Overall

Yarrawonga Olympic 

  • Dave Wingate 15th 2.19.41 35-39

Ironman Kona World Championship

  • Christian Faessler 7th 9.22.00 25-29

  • Alan Hartley 14th 11.43.24 60-64

  • Manue Hooper-Bue 27th 10.54.59 30-34 

Australian Duathlon Champs

  • Kate Vernon 6th 1.05.26 OPEN

  • Ann Brinkamp 1st 1.05.13 30-34

  • Carrie Anderson 1st 1.05.29 50-54

  • Rob Pouw 2nd 58.12 30-34

  • Marcus Whelband 2nd 1.00.37 40-44

  • Mike Gee 3rd 1.01.49 35-39

  • Ger O'Donovan 4th 58.44 30-34

  • Greg McVicker 5th 1.10.45 14-15

  • Petra Glennie 5th 1.19.18 45-49

  • Patty Apps 6th 59.22 30-34

  • Kirsten Hill 6th 1.11.58 40-44

  • Mat Myers 8th 1.04.10 45-49

  • Dave Wingate 9th 1.04.40 35-39

  • Ciaran Kelly 18th 1.09.53 35-39

South Beach Duathlon

  • Greg McVicker 3rd 35.58 Overall

September 2017

ITU Sprint World Championship

  • Darryl Worthington 22nd 1.12.19 50-54

  • Alex Cargo 44th 1.27.09 30-34

  • James Carter 51st 1.15.37 45-49

  • Tony Baker 64th 1.18.54 45-49

ITU Olympic World Championship

  • Dannielle Beard 89th 3.01.43 25-29

  • Daniel O'Leary 104th 2.28.15 30-34

Sydney Running Festival Half Marathon

  • Kate Vernon 5th 1.21.30 Overall

Amy's Gran Fondo

  • Deb Kempe 5th 3.53.51 555-59

70.3 World Championship - Chattanooga

  • Carrie Anderson 3rd 5.14.37 50-54

  • David Schmidt 46th 4.31.47 30-34

Sunshine Coast 70.3

  • Graeme Bamber 79th 5.17.37

Quijing 70.3 China

  • Kerry Morris 4th 4.44.13 Pro

City to Surf

  • Half Marathon Dave Wingate 1.42.48

  • Half Marathon Mike Smith 1.53.10

  • 4km Petra Glennie 18.40

Breisgua Long Course Triathlon 2/80/20

  • Christian Faessler 3rd 4.11.27 25-29 8th Overall

August 2017

Mighty Jarrah Trail Run

  • Manue Hooper-Bue 3rd 1.42.40 Overall

Townsville Triathlon

  • Mat Myers 16th 2.20.22 45-49

Philippines 70.3

  • Kerry Morris 3rd 4.39.11 PRO

  • Kate Vernon 1st 5.05.12 25-29

July 2017

Zurich 5150

  • Christian Faessler 3rd 2.03.40 25-29

Joondalup State 10k

  • Petra Glennie 51.20

June 2017

Shadow Creek Triathlon, Houston Texas

  • David Schmidt 1st 59.28 Overall

WAMC Roller Coaster 10km

  • Carrie Anderson 5th 42.58

Please reload

  • Black Instagram Icon

© 2018 Pursuit Coaching

Perth, Western Australia

mike@pursuitcoaching.com.au

0403 947 319