Results 2016 / 17

June 2017

Triathlete of the Year Series

  • Kerry Morris 1st OPEN

  • Rachael Dodds 1st 25-29

  • Carrie Anderson 1st 50-54

  • Lee Jackson 2nd 45-49

  • Manue Hooper-Bue 2nd 30-34

 Tri Series Results

  • Rachael Dodds 1st 25-29

  • Manue Hooper-Bue 1st 30-34

  • Jos Smith 1st 35-39

  • Kerry Morris 3rd OPEN

  • Lee Jackson 3rd 45-49

Cairns Ironman

  • Ann Brinkamp 5th 10.24.37 30-34

  • Claude Morris 6th 9.49.51 25-29

  • Fiona Longden 8th 12.36.46 50-54

  • Doug Robertson 11th 10.59.51 55-59

  • Alycia Garriock 11th 11.50.44 30-34

  • Jos Smith 14th 11.11.59 35-39

  • Ger O'Donovan 20th 10.18.33 30-34

  • Marcus Whelband 37th 10.23.12 40-44

  • John Sibenaler 73rd 11.32.51 35-39

  • Tony Baker 74th 11.32.51 45-49

  • Mike Smith 108th 12.47.02 45-49

Cairns 70.3

  • Christian Faessler 4th 4.18.51 25-29

  • Tessa Garside 7th 5.02.59 25-29

  • Jess Murdock 18th 5.41.44 30-34

  • Adam Greenwood 24th 4.58.19 35-39

  • Chris Perrey 55th 5.37.25 45-49

May 2017

Northern Territory Olympic Distance

  • Jess Murdock 1st 2.47.23 30-34 

Pattaya Olympic Distance Thailand

  • Kerry Morris 3rd 2.27.55 Pro

Byron Bay Triathlon

  • Tessa Garside 2nd 2.28.40 25-29

Busselton 70.3

  • Kerry Morris 3rd 4.23.30 Pro

  • Carrie Anderson 1st 4.46.50 50-54

  • Kate Vernon 2nd 4.30.40 25-29

  • Lee Jackson 3rd 4.24.59 45-49

  • Manue Hooper-Bue 4th 4.48.59 30-34

  • Morgan Marsh 4th 4.57.17 35-39

  • Christian Faessler 7th 4.15.47 25-29

  • Pete O'Connell 9th 4.19.19 30-34

  • Darryl Worthington 11th 4.45.52 50-54

  • Rachael Dodds 11th 4.50.49 25-29

  • Mat Myers 19th 4.42.41 45-49

  • Nick Newman 32nd 4.46.23 25-29

  • Dannielle Beard 35th 5.44.03 25-29

  • David Wingate 49th 4.55.39 35-39

  • Adam Greenwood 51st 4.56.16 35-39

  • Daniel O'Leary 58th 5.03.29 30-34

Port Macquarie 70.3

  • Tessa Garside 2nd 5.14.53 25-29

April 2017

Hillarys Sprint

  • Kate Vernon 5th 1.10.06 OPEN

  • Christian Faessler 7th 1.03.15 OPEN

  • Jos Smith 1st 1.14.40 35-39

  • Fiona Longden 1st 1.18.35 50-54

  • Lee Jackson 2nd 1.07.34 45-49

  • Rachael Dodds 2nd 1.13.56 25-29

  • Nick Newman 3rd 1.08.01 25-29

  • Mat Myers 6th 1.09.53 40-44

  • Phil Torrisi 7th 1.10.07 35-39

  • Mike Holmes 8th 1.11.58 40-44

Mullaloo Triathlon

  • Kate Veron 1st 2.08.21 OPEN

March 2017

Bunbury City Classic Triathlon

  • Phil Torrisi 13th 2.24.11 Overall

Rottnest SwimRun

  • Darryl Worthington & Matt Brittan 8th 3.54.48 Overall

X Advenutre Triathlon

  • Brendon Dimmer 1st 2.24.21 OPEN

Karri Valley Triathlon

  • Kate Vernon 4th 3.14.11 OPEN

  • Christian Faessler 5th 2.53.18 OPEN

  • Rob Shannon 7th 2.54.29 OPEN

  • Lee Jackson 1st 3.05.04 45-49

  • Ann Brinkamp 1st 3.22.58 30-34

  • Jos Smith 1st 3.28.05 35-39

  • Ger O'Donovan 2nd 3.06.41 30-34

  • Fiona Longden 2nd 3.48.41 50-54

  • Mat Myers 3rd 3.11.14 40-44

  • Morgan Marsh 3rd 3.33.25 30-34

  • Jess Murdock 4th 3.45.32 30-34

  • Tony Baker 9th 3.28.35 45-49

  • Aileen O'Donovan 11th 4.01.31 30-34

Short Course

  • James Carter 2nd 1.11.03 40-49

  • Petra Glennie 2nd 1.18.47 40-49

Perth Trail Series

  • Marcus Whelband 3rd 1.12.44 35-44

SunSmart Women's Triathlon

  • Manue Hooper-Bue 1st 1.13.14 30-34

  • Fiona Longden 1st 1.22.25 50-54

Darlington Half Marathon

  • Kate Vernon 1st 1.22.03 Overall

Coles Bay Half Triathlon

  • Mike Gee 4th 4.55.49 35-39

Febuary 2017

Turquoise Coast Triathlon

  • Phil Torrisi 6th 2.24.21 30-39

Rockingham Sprint

  • Lee Jackson 1st 1.02.34 45-49

  • Manue Hooper-Bue 1st 1.05.31 30-34

  • Jos Smith 1st 1.07.22 35-39

  • Rachael Dodds 2nd 1.06.54 25-29

  • Fiona Longden 2nd 1.15.14 50-54

  • Darryl Worthington 3rd 1.03.59 45-49

  • Mat Myers 5th 1.05.05 40-44

  • Kirsten Hill 5th 1.13.08 35-39

  • Mike Holmes 6th 1.05.16 40-44

  • Petra Glennie 6th 1.15.15 40-44

  • Nick Newman 7th 1.03.23 25-29

  • Aileen O'Donovan 9th 1.20.59 30-34

  • Ger O'Donovan 10th 1.04.49 30-34

  • Pete O'Connell 11th 1.06.09 30-34

  • Dave Wingate 15th 1.06.17 35-39

  • Scott Francis 20th 1.08.26 35-39

  • Mike Smith 30th 1.14.21 40-44

Geelong 70.3

  • Kerry Mulholland 1st 4.36.15 25-29 1st AG & 8th Overall

Huskisson Long Coruse, NSW

  • Kate Vernon 1st 4.36.52 25-29 1st AG & 4th Overall

Cottesloe Park Run

  • Phil Torrisi 1st 19.17

  • Carrie Anderson 1st 21.27

  • Alycia Garriock 2nd 22.34

  • Daniel O'Leary 4th 21.18

  • Dannielle Beard 10th 27.46

Busselton Jetty Swim

  • Jess Murdock 33rd 1.17.00 30-34

Busselton 10km Run

  • Jess Murdock 46th 55.22 18-39

Cottesloe Enduro

  • Ann Brinkamp 4th 2.50.17 30-39

Cottesloe Sprint

  • Nick Newman 1st 1.15.15 19-29

  • Kirsten Hill 3rd 1.25.29 30-39

Busselton Olympic Distance State Championship

  • Kerry Mulholland 1st 2.05.17 OPEN

  • Claude Morris 13th 2.04.36 OPEN

  • Rachael Dodds 1st 2.20.53 25-29

  • Carrie Anderson 1st 2.21.39 50-54

  • Rob Shannon 2nd 2.00.55 35-39

  • Ann Brinkamp 2nd 2.17.35 30-34

  • Manue Hooper-Bue 3rd 2.19.04 30-34

  • Nick Newman 4th 2.08.20 25-29

  • Doug Robertson 4th 2.20.28 55-59

  • Morgan Marsh 5th 2.23.39 30.34

  • Alycia Garriock 6th 2.24.20 30-34

  • Petra Glennie 6th 2.37.42 30-34

  • Mike Gee 8th 2.10.00 35-39

  • Marcus Whelband 8th 2.13.51 40-44

  • Daniel O’Leary 9th 2.22.38 25-29

  • Tony Baker 10th 2.21.36 45-49

  • Alex Cargo 10th 2.36.34 30-34

  • Jess Murdock 11th 2.39.11 30.34

  • Scott Bedforth 13th 2.16.18 40-44

  • Mike Holmes 14th 2.16.18 40-44

  • Lee Jackson 14th 2.23.29 45-49

  • Dannielle Beard 15th 2.48.22 25-29

  • David Wingate 16th 2.17.18 35-39

  • Sean Jermy 16th 2.25.05 45-49

  • Mike Smith 26th 2.39.11 40-44

January 2017

Australia Day Sprint

  • Christian Faessler 3rd 1.08.38 20-29

Perth Sprint Triathlon

  • Kerry Mulholland 1st 1.05.32 Open

  • Claude Morris 11th 1.05.44 Open

  • Manue Hooper-Bue 1st 1.12.00 30-34

  • Rachael Dodds 1st 1.14.02 25-29

  • Carrie Anderson 1st 1.14.03 50-54

  • Ann Brinkamp 2nd 1.12.44 30-34

  • Fiona Longden 2nd 1.21.10 50-54

  • Jos Smith 3rd 1.19.11 35-39

  • Lee Jackson 4th 1.09.20 45-49

  • Daryl Worthington 5th 1.09.32 45-49

  • Mat Myers 5th 1.11.04 40-44

  • Matt Brittan 7th 1.10.44 30-34

  • Mike Holmes 7th 1.11.32 40-44

  • Petra Glennie 7th 1.20.17 40-44

  • James Carter 9th 1.13.31 45-49

  • Marcus Whelband 11th 1.12.56 40-44

  • Daniel O'Leary 11th 1.13.02 30-34

  • Alex Cargo 11th 1.22.01 30-34

  • Dave Wingate 14th 1.12.20 35-39

  • Dannielle Beard 15th 1.27.50 25-29

  • Scott Francis 17th 1.13.47 35-39

  • Mike Smith 44th 1.31.47 40-44

December 2016

6Inch Trail Marathon

  • Matt Brittan 129th 5.31.50 

State Sprint Champs - Hillarys

  • Kerry Mulholland 4th 1.06.58 OPEN

  • Rob Shannon 10th 1.04.58 OPEN

  • Carrie Anderson 1st 1.12.38 50-54

  • Clodagh Glynn 1st 1.14.42 25-29

  • Rachael Dodds 2nd 1.14.54 25-29

  • Claude Morris 3rd 1.05.41 25-29

  • Patty Apps 3rd 1.07.36 30-34

  • Sarah Anderson 3rd 1.14.54 25-29

  • Jos Smith 4th 1.15.29 35-39

  • Sean Jermy 5th 1.08.22 45-49

  • Mike Holmes 5th 1.10.07 40-44

  • Kirsten Hill 5th 1.15.29 35-39

  • Daryl Worthington 6th 1.08.45 45-49

  • Matt Brittan 7th 1.08.39 30-34

  • Lee Jackson 10th 1.10.10 45-49

  • Mat Myers 10th 1.10.49 40-44

  • Jess Murdock 11th 1.21.14 30-34

  • Petra Glennie 11th 1.23.06 45-49

  • David Wingate 12th 1.10.30 35-39

  • Alex Cargo 12th 1.21.36 30-34

  • Dannielle Beard 12th 1.26.38 25-29

  • Daniel O'Leary 14th 1.12.18 30-34

  • Scott Francis 20th 1.13.37 35-39

  • Tony Baker 21st 1.15.55 45-49 

WAMC City Beach 8km

  • Jules Bennett 2nd 29.52 Overall

Ironman WA

  • Christian Faessler 1st 8.54.49 25-29

  • Manue Hooper-Bue 1st 10.06.34 30-34

  • Fiona Longden 6th 12.38.04 50-54

  • Doug Robertson 10th 10.36.16 55-59

  • Claude Morris 15th 9.53.38 25-29

  • Ingrid Huldal 16th 11.53.04 40-44

  • Dannielle Beard 19th 13.21.19 25-29

  • Patty Apps 42nd 10.39.12 30-34

  • Daniel O'Leary 45th 10.40.16 30-34

  • Dermot Goodwin 65th 11.10.52 30-34

Western Australia 70.3

  • Rob Shannon 1st 4.11.13 35-39

  • Carrie Anderson 1st 4.54.31 50-54

  • Kate Vernon 3rd 4.44.52 25-29

  • Pete O'Connell 5th 4.23.42 30-34

  • Kirsten Hill 6th 5.12.31 35-39

  • Ger O'Donovan 7th 4.27.14 30-34

  • James Carter 7th 4.47.23 45-49

  • Marcus Whelband 8th 4.49.50 40-44

  • Scott Bedforth 11th 4.57.12 40-44

  • Jess Murcdock 12th 5.29.06 30-34

  • Tony Baker 17th 5.12.07 45-49

  • Aileen O'Dononvan 18th 5.52.42 30-34

  • Mike Smith 39th 5.49.02 40-44

Novemebr 2016

Thailand 70.3

  • Kerry Mulholland 1st 4.42.49 25-29

Western Sydney 70.3

  • Jos Smith 3rd 5.01.58 35-39

State Interclubs

  • Mike Holmes 5th 1.05.22 40-44

WAMC Founders 10 miler

  • Jules Bennett 1st 1.03.16 Overall

Tinman Triathlon NZ

  • Nick Newman 6th 2.12.18 30-34

Deepwater Point 15km

  • Jules Bennett 1st 1.00.43 Overall

Rottnest Sufferfest

Olympic Distance

  • Nick Newman 3rd 2.21.15 19-29

  • Jos Smith 3rd 2.32.02 30-39

  • Ann Brinkamp 4th 2.35.08 30-39

Sprint Distance

  • Rachael Dodds 1st 1.10.24 Overall

World Masters Athletics - Half Marathon

  • Eleanor Quested 7th 1.40.45 35-39

  • Roger Cook 33rd 2.04.19 50-54

October 2016

Rottnest Running Festival

Marathon

  • Fiona Longden 5th 3.47.05 overall

Half Marathon

  • Jules Bennett 1st 1.26.30 overall

  • Ger O'Donovan 10th 1.31.59 overall

Race Around Rottnest Long Course

  • Kerry Mulholland 2nd 4.02.23 Overall

  • Christian Faessler 3rd 3.44.14 Overall

  • Claude Morris 5th 3.56.19 Overall 

Sprint Distance

  • Sarah Anderson 1st 1.19.11 Overall

Kona Ironman World Championship

  • Kate Vernon 18th 10.41.55 25-29

  • Manue Hooper-Bue 27th 10.53.35 30-34

  • Clodagh Glynn 40th 11.38.03 25-29

  • Doug Robertson 42nd 11.30.43 55-59

  • Lee-Anne Flugel 44th 11.24.57 35-39

  • Luke Teong 154th 11.45.13 30-34

  • Nanda Holyoak 195th 11.14.55 35-39

Fremantle 10km

  • Jules Bennett 1st 39.12 Overall

ATTA Winter by the Lakes 3

  • Mike Holmes 15th 31.31 40-49

Cottesloe Cup 

  • Jules Bennett 3rd 32.23

ITU Long Course World Championship - Oklahoma USA

  • Lee Jackson 12th 8.19.16 45-49

National Duathlon Championship

  • Claude Morris 11th 1.01.31 OPEN

  • Carrie Anderson 1st 1.08.34 50-54

  • Becky Lewis 2nd 1.09.43 35-39

  • Mike Holmes 7th 1.07.45 40-44

  • Mat Myers 8th 1.09.39 40-44

  • Danielle Beard 8th 1.29.22 25-29

  • Nick Newman 10th 1.10.47 25-29

  • Scott Francis 15th 1.11.46 35-39

September 2016

Sunshine Coast 70.3 World Championship

  • Carrie Anderson 2nd 5.00.13 50-54

  • Brendon Dimmer 6th 4.10.46 30-34

  • Kerry Mulholland 7th 4.51.13 25-29

  • Sean Jermy 67th 4.47.32 45-49

  • Claude Morris 73rd 4.30.37 25-29

  • Eleanor Quested 78th 5.33.44 35-39

  • Tim Facey 127th 4.40.19 35-39

  • Marcus Whelband 185th 5.06.21 40-44

August 2016

City to Surf Marathon

  • Shona MacDonald 47th 3.58.00

  • Daniel O'Leary 136th 3.32.12

  • Dannielle Beard 139th 4.42.27

  • Dermot Goodwin 168th 3.38.56

  • Paul Harrison 304th 3.58.00

City to Surf Half Marathon

  • Fiona Longden 34th 1.42.04

  • Dave Wingate 118th 1.35.46

  • Mike Smith 887th 2.02.55

City to Surf 12km

  • Becky Lewis 19th 53.28

  • Kirsten Hill 56th 52.50

  • Racahel Dodds 57th 57.52

  • Jos Smith 59th 58.13

  • Scott Francis 961st 1.02.53

  • Sally Lansley 1259th 1.16.26

  • Mat Myers 16.51st 1.08.58

City to Surf 4km

  • Petra Glennie 29th 18.01

National Cross Country Champs

  • Georgia Whitford 45th 17.06 U18

ATTA Winter by Lakes 3

  • Deb Kempe 2nd 31.48 50-59

  • Mat Myers 10th 29.40 40-49

  • Aaron Patterson 10th 30.18 30-39

  • Becky Lewis 10th 36.01 30-39

The Truth 25km Trail Run

  • Paul Harrison 20th 2.38.15

  • Mike Holmes 44th 2.55.55

  • Mike Smith 73rd 3.51.44

Perth Half Marathon

  • Nick Newman 79th 1.34.31

Joondalup State 10km Road Race

  • Kerry Mulholland 2nd 40.26 

  • Brendon Dimmer 5th 32.30 

  • Carrie Anderson 5th 43.35 

  • Lisa Tidbury 14th 47.27 

  • Kirsten Hill 15th 47.28 

  • Claude Morris 22nd 36.24 

  • Petra Glennie 23rd 50.10 

  • Sean Jermy 34th 39.05 

  • Marcus Whelband 35th 39.28 

Joondalup 5km

  • Becky Lewis 21st 21.11 

  • Fiona Longden 25th 22.10

July 2016

Swan River Run

  • Nick Newman 75th 57.21

  • Dave Wingate 123rd 59.35

ATTA Winter by the Lakes 2

  • Mat Myers 3rd 30.40 40-49

  • Lisa Tidbury 3rd 34.51 30-39

  • Mike Holmes 4th 30.54 40-49

  • Alex Cargo 4th 35.40 30-39

Wally Cairns Cross Country 15km

  • Becky Lewis 2nd 

June 2016

Challenge Galway

  • Lorraine Glynn 1st 11.55.24 25-29 7th overall

  • John Loughnane 3rd 10.12.54 35-39 4th overall

Eagle and Child Trail Run 22km

  • Mike Holmes 38th 2.08.47

  • Tony Baker 39th 2.08.47

  • Mike Smith 124th 2.44.44

Eagle and Child Trail Run 10km

  • Becky Lewis 2nd 50.03

Please reload

  • Black Instagram Icon

© 2018 Pursuit Coaching

Perth, Western Australia

mike@pursuitcoaching.com.au

0403 947 319