top of page

Fastest Olympic Age Group Times

Blackfins-Squad-Kerry-Morris.jpg

Female Top 10 

  1. Kerry Morris 2.05.17

  2. Kerry Morris 2.07.35

  3. Kate Vernon 2.08.21

  4. Sarah Nisbet 2.11.03

  5. Kate Vernon 2.13.38

  6. Clodagh Glynn 2.13.41

  7. Jess fitt 2.14.06

  8. Ella Phelan 2.16.24

  9. Becky Lewis 2.16.38

  10. Ann Brinkamp 2.17.35

12772100_1044750048881681_80847725216432

Female AG Fastest Times

18-24

  1. Kate Vernon 2:13:31 Busselton 2016

  2. Ella Phelan 2.16.24 Garden Island

  3. Kate Vernon 2:17:40 Albany 2015

  4. Kate Vernon 2::20:45 Edmonton 2014

25-29

  1. Kerry Morris 2:05:17 Busselton 2017

  2. Kerry Morris 2:07:35 Rottnest 2015

  3. Kate Vernon 2:08:21 Mullaloo 2017

  4. Sarah Nisbet 2.11.03 Mullaloo 2024

  5. Kate Vernon 2.13.31 Mullaloo 2016

30-34

  1. Jess Fitt 2.14.06 Garden Island 2023

  2. Becky Lewis 2:16:38 Colonge 2013

  3. Ann Brinkamp 2:17:38 Busselton 2017

  4. Kate Baker 2.17.59 Whitfords 2022

  5. Manue Hooper-Bue 2:19:04 Busselton 2017

35-39

  1. Clodagh Glynn 2.13.41 Mullaloo 2024

  2. Becky Lewis 2:17:45 Busselton 2016

  3. Manue Hooper-Bue 2.18.16 Bunbury 2021

  4. Clodagh Glynn 2.22.13 Bunbury

  5. Anne Musk 2:27:01 Busselton 2015

40-44

  1. Becky Lewis 2.23.20 Bunbury 2021

  2. Becky Lewis 2.26.07 Mullaloo 2020

  3. Becky Lewis 2.28.24 Whitfors 2022

  4. Petra Glennie 2:32:28 Busselton 2016

  5. Kate Boulton 2:34:21 Bunbury 2020

45-49

  1. Carrie Anderson 2:28:31 Bunbury 2013

  2. Carrie Anderson 2:29:29 Mandurah 2013

  3. Petra Glennie 2:37:42 Busselton 2017

50-54

  1. Carrie Anderson 2:14:02 Gold Coast 2018

  2. Carrie Anderson 2:21:39 Busselton 2017

  3. Carrie Anderson 2:23:56 St Kilda 2018

55-59

  1. Carrie Anderson 2.20.36 Bunbury 2021

  2. Carrie Anderson 2:27:15 Bunbury 2020

  3. Carrie Anderson 2,29.55 Bunbury

  4. Carrie Anderson 2.30.46 Garden Island 2023

  5. Carrie Anderson 2.32.32 Whitfords 2022

60+

10km.jpeg

Male Top 10

  1. Brendon Dimmer 1.58.38

  2. Brad Wardrope 1.59.40

  3. Rob Shannon 2.00.55

  4. Cam Storm 2.01.37

  5. Brendon Dimmer 2.01.52

  6. Brendon Dimmer 2.02.38

  7. Brendon Dimmer 2.02.59

  8. Christian Fässler 2.03.40

  9. Claude Morris 2.03.51

  10. Claude Morris 2.04.36

67529448_2352075508218927_54514662850261

Male AG Fastest Times

18-24

​​

25-29

  1. Brendon Dimmer 1:58:38 Busselton 2016

  2. Brendon Dimmer 2:02:59 Albany 2015

  3. Christian Faessler 2:03:40 Zurich 2017

30-34

  1. Cam Storm 2:01:37 Bunbury 2013

  2. Brendon Dimmer 2:01:52 Bunbury 2020

  3. Brendon Dimmer 2:02:38 Bunbury 2019

  4. Claude Morris 2:03:51 Bunbury 2020

  5. Rob Nohreiter 2.04.19 Mullaloo 2024

  5. Claude Morris 2.04.19 Mullaloo 2020

35-39

  1. Brad Wardrope 1:59:40 Shoalwater 2015

  2. Rob Shannon 2:00:55 Busselton 2017

  3. Brad Wardrope 2:07:57 Busselton 2015

40-44

  1. Dean Shipp 2:06:42 Busselton 2015

  2. Chris Van Dorssen 2:07:37 Busselton 2015

  3. Dean Shipp 2:10:24 Broome 2013

45-49

  1. Bart Hollemans 2.06.14 Bunbury 2021

  2. Lee Jackson 2:07:35 Busselton 2016

  3. Damien Porter 2.10.04 Bunbury 2021

  4. Bart Hollemans 2.12.06 Whitfords 2022

  5. Darryl Worthington 2:13:25 Busselton 2016

50-54

  1. Bart Hollemans 2.10.05 Bunbury

  2. Bart Hollemans 2.11.11 Garden Island

  3. Lee Jackson 2:16:31 Bunbury 2019

  4. Justin Palmer 2:18:33 Bunbury 2020

  5. Martin Depiazzi 2.19.57 Bunbury 2021

55-59

  1. Doug Robertson 2:20:58 Busselton 2017

60+

  1. Doug Robertson 2.17.42 Bunbury 2021

  2. Doug Robertson 2.20.09 Mullaloo 2020

  3. Doug Robertson 2:22:32 Bunbury 2020

  4. Alan Hartley 2:24:39 Bunbry 2020

bottom of page